19.1 C
Paşcani
joi, mai 2, 2024

Povestea portarului Ionuț Ailenei, care în doar câteva luni a venit din Liga 3 și a ajuns titular în Superligă!

Antrenorul Leo Grozavu a surprins în acest sezon prin titularizarea în poarta Politehnicii Iași a lui Ionuț Ailenei, un tânăr de doar 22 de ani considerat la startul campionatului a treia opțiune pentru postul numărul unu.

Deși avea două variante mult mai plauzibile pentru titularizare, nord-macedoneanul Risto Jankov (25 de ani, titularul postului în sezonul trecut de Liga 2) și basarabeanul Dumitru Celeadnic (31 de ani, portar adus de la Șeriff Tiraspol, echipă cu care a jucat și în Champions League), Grozavu a mers pe mâna tânărului Ionuț Ailenei. Asta deși tânărul goal-keeper născut în Pașcani nu apărase în Liga 2 decât în 3 partide.

Poli Iași a cedat cu 2-3 în Giulești, în etapa a 12-a a SuperLigii, dar echipa lui Leo Grozavu a făcut poate cel mai bun meci din acest sezon și a contribuit din plin la spectacolul din teren. Printre remarcații Iașiului s-a numărat și portarul Ionuț Ailenei, 22 de ani, care la scorul de 2-2, în prelungirile primei reprize, a apărat penalty-ul executat de golgheterul Albion Rrahmani.

Acesta a fost fascinat de atmosfera din Giulești și spune că s-a simțit cu adevărat fotbalist în infernul vișiniu. „Sincer, nu am simțit nicio presiune. Atmosfera din Giulești mi-a transmis plăcerea de a juca fotbal. Orice jucător își dorește să joace cu tribune pline, cu o astfel de atmosferă. A fost o experiență de neuitat și sper să nu fie ultima, îmi doresc să mai revin să joc în Giulești și să obțin victorii. A fost primul meci al meu în Giulești, iar atmosfera a fost incredibilă. Tot respectul pentru galeria Rapidului”, a declarat Ionuț Ailenei pentru ProSport.