15.8 C
Paşcani
duminică, septembrie 8, 2024

Jucători de scrabble din Targu Frumos, campioni naționali. Rezultate excepționale obținute de Clubul Argus

C.P. În perioada 17.11 – 19.11.2023 s-au desfășurat etapele finale ale Campionatelor Naționale de Scrabble – Seniori, Tineret și Intercluburi, unde s-au decis campionii naționali din acest an.
Locul desfășurării concursului a fost sala Mihai Eminescu a Hotelului Rapsodia din Botoșani, iar clubul nostru a fost reprezentat de jucători la toate categoriile de vârstă, iar rezultatele au fost următoarele:
TINERET INTERCLUBURI
🏆În clasamentul pe echipe, jucătorii noștri au devenit campioni naționali absoluți, fiind urmați de Universitatea Cluj-Napoca și CSM București. Pentru această performanță au contribuit și punctat decisiv în acest an jucătorii noștri cu cele mai bune clasări, aceștia fiind: Vintilă Ștefan, Drobotă Darius, Duca Rareș, Angheluță Iustin, Postolache David, Vornicu Davide, Agape Horia și Crișu David.
TINERET INDIVIDUAL
🥈La categoria juniori (16 – 20 ani), Vintilă Ștefan a câștigat etapa la general și a devenit vicecampion național absolut tineret (la doar 18 puncte de primul loc), campion național în proba de duplicat, locul 3 în proba de compunere și locul 2 în cea de libere. Drobotă Darius și-a trecut în palmares încă un titlu de campion național la proba de libere, în vreme ce la compunere a obținut locul 2, iar în proba de duplicat a fost pe locul 3. Pentru clubul nostru a mai participat la această categorie Duca Rares.
🥈Cadeții (12 – 16 ani) au oferit o întrecere captivantă în acest an, campionii anului fiind deciși în ultimele probe! Angheluță Iustin a obținut titlul de vicecampion național al categoriei și cel de campion în proba de libere. De asemenea, el și-a adjudecat la compunere locul 2, iar la duplicat locul 3. Pentru clubul nostru au mai participat la această categorie Ionescu George, Ionescu Tudor, Ionescu Alexia, Ciutea Raluca și Sadici Daria.
🥇Însă, poate cea mai disputată întrecere a fost cea a prichindeilor (7 – 12 ani), unde micii jucătorii au fost departajați de câteva puncte la finalul competiției. Campion național al categoriei a devenit în premieră Vornicu Davide, adjudecându-și titlul în proba de duplicat, locul 2 la libere și compunere. Postolache David a devenit, de asemenea în premieră, vicecampion național la general, campion național la proba de libere și locul 3 la cea de duplicat. Crișu David a câștigat prima lui etapă și a încheiat pe locul 3 național proba de libere, iar Agape Horia a devenit vicecampion național în proba de duplicat. Pentru clubul nostru a mai participat la această categorie Gavril Gabriel.
Felicitări tuturor pentru rezultatele obținute! A fost un an plin de emoții, suspans și sacrificii! Mulțumim parinților care au fost în permanență alături de noi, Consiliului Local al orașului Târgu Frumos, domnului Primar Ionel Vatamanu și tuturor persoanelor cu ajutorul cărora am putut obține aceste performanțe pentru orașul nostru!
Deplasarea la CNIS-T etapa finală este o activitate în cadrul proiectului ,,Scrabble – Sportul Mileniului III, Sport de Performanță pentru tinerii orașului Târgu Frumos !’’, finanţat de la bugetul local al Oraşului Târgu Frumos din fondurile nerambursabile alocate pentru susţinerea unor activităţi de interes local.