Paşcani
luni, august 15, 2022
Array

Premii pentru jucătorii la tenis de câmp

După mai bine de două luni de când s-a dat start competiției la tenis de câmp în Pașcani, a avut loc și premierea celor mai buni jucători. S-au oferit diplome, medalii, bani și premii ce constau în articole și produse specifice jocului. Cel mai în vârstă participant la Cupă a prins al doilea Război Mondial.

S-a încheiat campionatul de tenis ce a debutat în luna septembrie. La linia de start s-au înscris 55 de participanți cei mai mici având vârsta de 8 ani. Cele 8 categorii de vârstă fete – băieți au fost premiate în cadrul festivității organizate la sediul Casei de Cultură “Mihail Sadovenu” din Pașcani, în seara zilei de joi, 3 noiembrie, începând cu orele 18.30. La eveniment a fost prezentă și viceprimărița Gabriela Nedelcu. Ea a felcitat jucătorii și a spus că de la an la an interesul pășcănenilor este mai mare pentru acest joc.

S-au premiat cele opt categorii de vârstă, însă s-a premiat și cel mai în vârstă participant. Premiul a ajuns la Petru Taciuc, pășcănean născut în anul 1935. La cei 81 de ani ai săi, participantul spune că se simte foarte bine, iar secretul unei vieți frumoase este și sportul făcut cu regularitate.

Menționăm că fondul de premiere a fost de 9.600 lei, de unde s-au cumpărat diplome, cupe, mingi de tenis, afișe și premierea în bani. Au fost acordate premii la fiecare categorie. Locul I a primit 300 lei, locul II – 250 lei iar locul III – 200 lei. Locurile IV și V au fost premiate cu diplome și câte un set de mingi de tenis.

Scopul evenimentului a fost de promovare a sportului ca alternativă de petrecere a timpului liber.