4.4 C
Paşcani
vineri, martie 31, 2023
Array

Protest la un centru de recuperare din Harlau

Nemulțumiți de condițiile de lucru și de lipsa sporurilor, o parte din angajații centrului de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică din Hârlău, s-au adunat azi într-un protest spontan ce a avut loc în curtea instituției.

Astăzi dimineață în curtea Centrului de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică din Hârlău, s-a produs un protest spontan al angajaților.

Nemulțumirile acestora sunt legate de condițiile grele de muncă și de lipsa unor sporuri. Angajatii vor drepturile care li se cuvin si o marire cu 50% la salariu.

Angajații de aici s-au plâns că cei peste 200 de bolnavi , nu au doar tulburări psihice, ci și probleme de comportament, așadar condițiile lor de muncă ar trebui îmbunătățite, așa cum s-a întâmplat și în celelalte județe.

Astăzi, la Prefectura Iaşi, lidera de sindicat, Mihaela Tincu s-a întâlnit cu Liviu Pop, Ministrul pentru Dialog Social, pentru rezolvarea urgentă a acestor revendicări.

Alte articole

Scandal intre consilierii pascaneni privind locuintele pentru tineri -VIDEO

Scandal in legislativul pascanean privind soarta a doua demersuri...

Probleme de mediu, la mai multe service-uri auto din Pașcani

Semnal de alarma ingrijorator privind incalcarea normelor de mediu...

ZERO TAXE PE SALARIUL MINIM (P)

Prețurile cresc în continuare vertiginos. În perioada aceasta, este...
Adis1
Adis2
Adis3
Adis4
Adis5
previous arrow
next arrow