18 C
Paşcani
joi, aprilie 25, 2024

Cupa Dacilor la judo, ce a avut loc la Târgu Frumos, a fost câştigată de băcăuani

364 de sportivi de la 23 de cluburi din țară și din Republica Moldova s-au reunit pentru cea de-a II-a ediție a Cupei Dacilor. Evenimentul s-a desfășurat sâmbătă, 3 septembrie 2022, și a făcut parte din calendarul Federației Naționale de Judo. Competiția de judo s-a realizat printr-o colaborare a antrenorului Adrian Hamac cu ACS Viitorul din Târgu Frumos, Liceul Teoretic „Ion Neculce” din Târgu Frumos, Primăria oraşului Târgu Frumos și Primăriile comunelor Belceşti, Brăeşti şi Butea.

Locul I a fost obţinut de SCM Bacău (13-aur, 5-argint, 7-bronz, 2-locul IV), locul al II-lea de CSL Angelus Chişinău (6-aur, 3-argint, 3-bronz, 1-locul IV) şi locul al III-lea de CSM Bacău (6-aur, 3-argint, 1-bronz, 1-locul IV).

Clubul AS Viitorul Târgu Frumos a ocupat locul al VI-lea, cu patru medalii de aur, patru de argint, cinci de bronz și patru locuri IV. Cluburile ieşene participante au ocupat: AS Venus din Butea – locul XIX (1-argint, 4-bronz), CS Viitorul din Belceşti – locul XX (1-argint, 3-bronz, 3-locul IV) şi AS Viitorul din Brăeşti – locul XXI (1-argint, 1-bronz, 2-locul IV).

Sportivii din Târgu Frumos care au câștigat locul I sunt: Iacob Popa, Gagea Ştefan Iulian, Agafiței George, Hamac Sebastian și Lupu Gabriel.